بخش بیوشیمی

یکی از مهم ترین بخش های آزمایشگاه های تشخیص پزشکی ، بخش بیوشیمی است . در این بخش آزمایشات متعددی انجام می شود که روش های متفاوتی برای آن ها وجود دارد . آزمایشات متعددی در این بخش صورت می پذیرد که در غالب بیوشیمی خون ، بیوشیمی ادرار و بررسی بیوشیمی مایعات بدن بر روی نمونه های خون ، ادرار و مایعات مختلف نظیر مایع نخاع ، مایع آسیت ، مایع سینوویال و مایع پلور مورد بررسی قرار گرفته و گزارشات آن ها برای بررسی روند سلامت فرد ( چه در دوران بیماری و چه در چکاپ دوره ای ) ذخیره می شوند .

در بخش بیوشیمی با بهره گیری از آنالیز سرم یا پلاسمای خون ، طیف گسترده ای از مواد، آنزیم ها، هورمون و … جهت تشخیص بیماری و پیگیری درمان مورد بررسی قرار می گیرد . همچنین در این بخش آنالیز سایر مایعات بدن از جمله ادرار ، CSF و مایع آسیت نیز گنجانده شده است .

بیوشیمی خون

در این بخش که یکی از مهمترین و فعال ترین بخش های هر آزمایشگاه پزشکی می باشد ، مجموعه متنوعی از آزمایشات انجام می گیرد ، مانند : آزمایشات قند ، اوره ، چربی خون ، آنزیم های کبدی و قلبی ، سدیم ، پتاسیم، آهن و…

بیوشیمی ادرار

کلیه کارخانه ی تصفیه بدن است . هر میلی لیتر از خون در روز چند بار از این کارخانه عبور می کند و فیلترهای تصفیه کننده یا همان گلومرول های کلیوی سموم ذرات و املاح اضافه و مواد زاید حاصل از سوخت و ساز سلول ها را از خون جمع آوری می کنند و خون تازه و تمیز دوباره وارد چرخه گردش خون می شوند ، اما این سموم چه می شوند ؟
قسمت اعظم این مواد تصفیه شده ، مواد حاوی نیتروژنی هستند که از متابولیسم مواد غذایی به وجود آمده اند . آب یا مایع اضافی خون سدیم و پتاسیم و مواد حاصل از تخریب اسیدهای آمینه بعد از جمع آوری به داخل حالب ترشح می شوند .

حالب مثل یک ناودان این مایع را به منبعی منتقل می کند تا بعد از رسیدن به مقدار مناسب تخلیه شوند این منبع همان مثانه و مایع داخل آن هم همان ادرار است . جستجو و تحقیق کارآگاهان و بازرسان را دیده اید ؟ وقتی بخواهند در مورد اتفاقاتی که داخل یک کارخانه و یا حتی یک خانه رخ می دهد ، بررسی کنند یکی از کارهای آنها تحقیق و بررسی فضولات کارخانه و یا سطل آشغال خانه هاست . مواد دور ریختنی باقی مانده مواد غذایی ، ضایعات تولید و چیزهایی مثل این ها می تواند تا حدودی به کارشناسان بگوید که داخل کارخانه چه خبر است . آنالیز ادرار در واقع مشابه همین کار است . تحلیل و بررسی محتویات ادرار برای تعیین وضعیت بدن و علی الخصوص کلیه ها و مجاری ادرار از راه تفسیر این آزمایش انجام می شوند . هر کدام از شما ممکن است در طول زندگیتان مجبور شوید چند بار آزمایش ادرار بدهید .

در این بخش آزمایش ادرار از نظر قند و پروتئین و عفونت ها مورد بررسی قرارمی گیرد . بهتراست ادرار اول صبحگاهی جهت این آزمایش استفاده شود .

شرح آزمایش

به طور کلی بیش از 100 تست آزمایشگاهی مختلف می توان روی ادرار انجام داد که هر کدام از آنها به منظور خاص و برای تعیین علت های مختلف بیماری های گوناگون انجام می شوند . بین این تست ها می توان آزمایش های بسیار اختصاصی را هم پیدا کرد که نیازمند دستگاه های پیشرفته هستند و برای تعیین حالات بسیار خاصی از بیماری ها کاربرد دارند . اما آنالیز ادرار یا آزمایش ادرار که ساده ترین نوع آزمایش است معمولا برای عفونت های دستگاه ادراری ( کلیه ها ، حالب و مثانه (  تعیین وجود قند ادرار در بیماران دیابتی و وجود سنگ کلیه و فشار خون بالا و بعضی بیماری های کلیوی و کبدی خاص انجام می شود . در بسیاری از بررسی های روتین ، آنالیز ادرار هم برای تعیین سلامت عمومی بدن درخواست می شود .

آزمایش های خانگی ادرار

بعضی از آزمایش های ادرار را می توان در خانه انجام داد . اکثر این آزمایش ها بر اساس خاصیت کروماتوگرافی یا صعود و تغییر رنگ مواد خاص موجود در یک مایع روی نوار آزمایش است . به همین دلیل رقیق بودن ادرار ممکن است باعث نتایج منفی کاذب شود . برای دیابتی ها هم نوارهای آزمایشی برای تعیین وجود گلوکز یا کتون در ادرار وجود دارد .
با توجه به پیشرفت این کیت ها و افزایش دقت آنها می توان تا حدود زیادی بخصوص در موارد مثبت به این آزمایش ها اعتماد کرد . اما به هر حال آزمایش آنالیز ادرار برای تعیین پاسخ دقیق از همه ی این کیت ها دقیق تر است.

چه نکاتی را باید قبل از آزمایش ادرار در نظر بگیریم ؟

  • آزمایش ادرار بهتر است صبح ها انجام شود .
  • از مصرف بعضی غذاهای خاص مثل لبو ، چغندر ، هویج و شاه توت خودداری کنید .
  • ایستادن زیاد قبل از انجام آزمایش و یا فعالیت شدید میتواند نتایج آزمایش را تغییر دهد .
  • خانم ها اگر در زمان قاعدگی قرار دارند بهتر است آزمایش ندهند یا به پزشک اطلاع دهند .
  •  0.5 – 1 ساعت قبل از انجام آزمایش مقداری آب بنوشید .
  • مصرف بعضی داروهای خاص مثل اریترومایسین و کوتریموکسازول هم رنگ ادرار را تغییر می دهند .
  • داروهای مصرفی خود را در صورت امکان با مشاوره ی پزشک قطع کنید .
  • نمونه ی ادرار باید از وسط جریان ادرار تهیه شود .
جوابدهی آنلاین
تماس
آدرس ما