تست زردی نوزادان با خونگیری و بدون خونگیری

تست زردی نوزادان با خون گیری و بدون خون گیری

نوزاد در بدو تولد بدلیل دریافت اکسیژن کافی از هوای آزاد نیازی به گلبول های اضافی نداشته و با تخریب آنها و کاهش میزان هموگلوبین و تبدیل هموگلوبین اضافی به بیلی روبین ، زردی در نوزاد ایجاد می شود ، ولی بدلیل عدم توانایی کافی کبد در دفع بیلی روبین در بدو تولد و کمبود فعالیت گلوکورونیک تراتسفر از در روزهای اول تولد عدم دفع بیلی روبین های اضافی زردی فیزیولوژیک ایجاد می شود .

اکثراً نوزادان در چند روز اول زندگی خود زرد می شوند . البته احتمال وقوع این عارضه در نوزادان نارس بیش از نوزادان رسیده است . اولین جایی که زردی در آن مشاهده میشود ، چشم نوزاد است به تدریج سینه ، شکم و پاهای نوزاد نیز ممکن است زرد شوند.

هر نوزادی که زرد می شود حتی اگر حال عمومی او خوب باشد بایستی در اولین فرصت توسط پزشک معاینه شود زیرا زردی شدید ممکن است باعث عقب ماندگی ذهنی و حتی مرگ نوزاد شود .

تست زردی نوزادان بدون خونگیری :

در این روش با دستگاه تخصصی billi test  بدون خونگیری و درد و روش های تهاجمی از روی پیشانی نوزاد به دقت زردیشان اندازه گیری می شود .

تست زردی نوزادان با خونگیری :

در مواردی که بنا به دستور پزشک یا خواست والدین محترم نظر به خون گیری از نوزاد جهت بررسی زردی نوزاد باشد ما با راحت ترین روش و سریع ترین زمان یعنی در کمتر از یک ساعت جوابدهی زردی نوزاد را با دو دستگاه دقیق به شما گزارش می کنیم .

درمان زردی در نوزادان

اگر چه زردی یکی از شایعترین بیماری های دوران نوزادی بوده و گاه عوارض خیلی بدی بر جای می گذارد در عین حال درمان نسبتاً آسان و موثر دارد . زردی را می توان توسط لامپ های مخصوص با طیف نوری خاص و با ارتفاع مشخص از نوزاد و در مدت زمان مناسب درمان کرد .

لامپ های مهتابی معمولی که در منزل استفاده می شود برای این کار مناسب نیستند و گاه خطراتی را بدنبال دارند . هنگامی که نوزاد زیر لامپ مخصوص زردی گذاشته می شود می بایست لخت بوده و فقط چشم ها و قسمت تناسلی پوشیده باشد (چشم بند و پوشک داشته باشد) می بایست دقت کرد که چشم بند روی بینی نوزاد را نپوشاند و مشکل تنفسی برای او ایجاد نکند . فاصله نوزاد تا لامپ 40-20 سانتی متر باشد و می بایست در مدتی که زیر لامپ قرار دارد بسته به نیاز نوزاد که حدوداً هر 3-2 ساعت می باشد مادر، نوزاد را از زیر لامپ خارج کرده و به او شیر بدهد و مجدداً با بستن چشم ها او را به زیر لامپ برگرداند .

بسته به شدت زردی میزان بیلی روبین نوزاد توسط آزمایش خون هر 4-12 ساعت باید چک شود . معمولاً وقتی عدد بیلی روبین به کمتر از 12 برسد نور درمانی (فوتوتراپی) قطع می شود . گاهی بیلی روبین به حدی بالاست که برای نوزاد بسیار خطرناک بوده و می بایست سریعاً پایین آورده شود که می تواند علت بالا بودن زردی تاخیر والدین در مراجعه به پزشک و یا بیماری نوزاد باشد در این موارد می بایست خون نوزاد سریعاً تعویض شود . تعویض خون نسبت به نور درمانی عوارض بسیار بیشتری دارد لذا می بایست والدین با مراجعه به موقع به پزشک و انجام توصیه های او از رسیدن به مرحله ی تعویض خون پیشگیری کنند ولی در صورتی که پزشک تعویض خون را صلاح بداند مطمئن باشید عوارض زردی بالا بسیار بیشتر از عوارض تعویض خون می باشد  .

نوزادانی که بیشتر در معرض افزایش زردی می باشند :

  1. اگر مادر گروه خون O داشته باشد ولی نوزاد گروه خون A یا B داشته باشد .
  2. اگر مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد . بخصوص اگر مادر آمپول درگام حین حاملگی و بعد از زایمان دریافت نکرده باشد و به ویژه در زایمان های دوم به بعد .
  3. سابقه زردی در فرزندان قبلی
  4. عدم دریافت کافی شیر مادر در روزهای اول زندگی
  5. نوزادان نارس ( سن حاملگی کمتر از 37 هفته )
  6. نوزادان با وزن تولد کمتر از 2500 گرم
  7. نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت
  8. نوزاد مبتلا به فاوویسم

شیوع زردی در نوزادان چقدر است ؟

60 درصد نوزادان رسیده، روز دوم یا روز سوم پس از تولد دچار زردی می شوند که پس از یک هفته زردی آنها ناپدید می شود. در 80 درصد نوزادان نارس نیز که دچار زردی شده اند پس از تولد علائم از بین می روند.

چگونه می توان زردی را درمان کرد ؟

اگر کودک شما مبتلا به زردی به نظر می رسد ممکن است پزشک انجام آزمایشاتی را برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون و تشخیص ضرورت درمان پیشنهاد نماید . اگر کودک ، رسیده متولد شده و از سایر جهات سالم است ، اکثر پزشکان درمان را شروع نمی کنند مگر اینکه سطح بیلی روبین بالاتر از 15 میلی گرم در دسی لیتر خون برسد ، از اوایل دهه 1970 زردی بوسیله فتوتراپی درمان می شده است . میزان خطرناک زردی ، به وزن نوزاد و سن نوزاد بستگی دارد مثلاً میزان بیلی روبین 13 میلی گرم در دسی لیتر برای یک نوزاد 2 کیلوگرمی و 2 روزه می تواند خطرناک باشد ولی همین میزان برای یک نوزاد 3 کیلوگرمی ، ده روزه ، خطرناک نیست .

در نوزاد رسیده بالاتر از سه روز ، میزان بیلی روبین بیشتر از 16 میلی گرم در دسی لیتر ، نیاز به بستری در بیمارستان دارد . این نقطه خطر در روزهای دوم و سوم پایین تر است لذا تفسیر میزان زردی بعهده پزشک متخصص کودکان است .
اگر در نوزاد رسیده ، میزان بیلی روبین به عدد 25 نزدیک شود و یا از آن بیشتر شود ، بیمار اغلب در معرض تعویض خون قرار دارد . عدم بستری و درمان نوزاد در این موارد بسیار خطرناک است . اگر میزان بیلی روبین بالاتر از 25 میلی گرم در دسی لیتر باشد و درمان نشود ، منجر به ایجاد بیماری مهلک و خطرناکی بنام ایکتروس ( رسوب بیلی روبین در مغز ) می شود . این بیماری با مرگ و میر بسیار بالایی همراه است و شیرخوارانی که جان سالم برد می برند دچار اختلالات شنوائی و بیماری حرکتی در اندام ها می شود که باعث ناتوانی جدی در زندگی آینده فرد می شود .

معمولاً کودک برای یک یا دو روز برهنه و در حالی که چشمهایش با یک پوشش محافظ پوشانده شده است زیر نور فلورسنت قرار می گیرد . نور فلورسنت باعث تخریب بیلی روبین اضافی خون می شود . بیلی روبین های تخریب شده از طریق کبد دفع می شود .
اگر سطح بیلی روبین کودک شما آنقدر بالا نیست که نیازی به فتوتراپی داشته باشد می توانید با قرار دادن وی در معرض نور خورشید در صبح زود و یا عصر دیروقت به پائین آوردن آن کمک کنید . اگر کودک شما دچار نوع نادر زردی ناشی از ناسازگاری خونی باشد و بیلی روبین تا سطح خطرناک بالا رود ممکن است نیاز به تعویض خون داشته باشد . ولی خیالتان راحت باشد که آزمایش خونی RH که در زمان بارداری برای آزمایش ناسازگاری Rhesus انجام داده اید شما را از احتمال وقوع ناسازگاری با نوزادتان آگاه می سازد ، آنگاه به منظور پیشگیری از این مشکل آمپول آنتی روگام دریافت خواهید نمود .

جوابدهی آنلاین
تماس
آدرس ما