تست های بارداری و تیتر بارداری اورژانسی

برای تشخیص حاملگي روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط مختلف می توان از هرکدام از آنها استفاده کرد.

انواع روش های تشخیص حاملگی :

 1. نوار تست حاملگی ( بی بی چک )
 2. آزمایش خون بارداری
 3. آزمایش ادرار بارداری ( گراویندکس )

تست های بارداری و تیتر بارداری اورژانسی :

این تست ها در آزمایشگاه دکتر جوادی با دستگاه پیشرفته و اختصاصی در کمتر از یک ساعت با تیتر بارداری به شما گزارش می شود .

کسانی که می خواهند برای مشخص شدن وضعیت بارداری خود از آزمایش خون استفاده کنند ، باید بدانند که دو نوع آزمایش خون به منظور بررسی اینکه آیا فرد باردار است و یا نه ، وجود دارد .
انواع آزمایش های خونی را که ممکن است پزشک متخصص زنان و زایمان برای نشان دادن وضعیت بارداری به شما پیشنهاد کند ، بیان شده است ، که عبارتند از :

 • آزمایش تست بارداری کیفی برای تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی در خون
 • آزمایش کمی خون برای تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در خون

جواب مثبت اين تست‌ها تا ۹۹ درصد قابل‌اطمينان است.
اما اگر جواب منفی ديديد و حس می كنيد احتمال دارد باردار باشيد می توانيد يك آزمايش خون هم بدهيد.
ميزان هورمون بارداری در خون بيش از ادرار است.

تشخيص حاملگی با اندازه گیری BetaHCG در خون يا ادرار

متداول ترین، آسان ترین، ارزان ترین و سریع ترین روش تشخیص حاملگی ، جستجوی هورمون hCG يا گنادوتروپین جفتی انسان (human Chorionic Gonadotropin) در ادرار و یا با استفاده از روش های سرولوژی در خون می باشد . كه سه آزمايش ذكر شده اول ، با استفاده از اندازه گيري سطح اين هورمون در خون يا ادرار جهت تعيين نتيجه استفاده می كنند.
هورمون hCG در دوران بارداری ، توسط سلول های سینسیشیو تروفوبلاست (Syncytiotrophoblast) جفت (Placenta) تولید شده و در سرم خون و ادرار قابل تشخیص است . هورمون hCG از دو زنجیره آلفا (a) و بتا (b) تشکیل شده است . زنجیره آلفای هورمون HCG از نظر ساختمانی با هورمون های LH ـ FSH و TSH مشابه است ، اما زنجیره بتای آن ، ساختار منحصر بفردی دارد، به همین دلیل ، اساس آزمایش های سرولوژی تعیین حاملگی ، جستجوی زنجیره بتای هورمون hCG می باشد .

زمانی كه اسپرم و تخمک لقاح پیدا می کنند ، تخمک لقاح یافته به طرف رحم رفته و در جدار آن لانه گزینی می کند . بین 3 تا 10 روز بعد جفت تشکیل می شود . HCG ( هر دو بخش آلفا و بتا ) توسط سلول های تروفوبلاستیک جفت سنتز می شود و نیمه عمر آن 12 تا 36 ساعت است . مهمترین وظیفه این هورمون نگه داری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می کند .
مقدار این هورمون در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم خون مادر شروع به بالا رفتن می كند (حتی گاه از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است).
هورمون hCG كه از جفت ترشح می شود ، ابتدا در خون ظاهر شده ، سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار انتشار می یابد و دفع می شود ؛ بنابراين آزمایش خون حساس تر است و زودتر مثبت می شود . در موارد حاملگی خارج رحمی هم که حتماً باید خون تست شود .
این هورمون ۳ تا ۵ روز بعد از عقب افتادن عادت ماهانه (Menstrual cycle) در ادرار و قبل از آن ، در سرم خون بانوان به مقداری می رسد که قابل اندازه گیری می شود .
اگر مقدار هورمون BhCG کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست
اگر مقدار هورمون BhCG بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار است
اگر مقدار هورمون BhCG بین ۱۰ تا ۲۵ باشد نمی توان با قاطعیت گفت شخص باردار است و یا خیر

در زیر لیستی از سطوح hCG خون در طول بارداری ذکر شده است :

(LMP) به معنی آخرین دوره قاعدگی است ، اعداد بتا زیر ، از آخرین پریودی در مقابل مقدار عدد بتا بر اساس واحد mIU/mI یا IU/I

 • سه هفته : 0-5
 • 4 هفته : 5-426
 • 5 هفته : 18-7340
 • 6هفته : 1080-56500
 • 7 تا 8 هفته : 7650-229000
 • 9 تا 12 هفته : 25700-288000
 • 13 تا 16 هفته : 3300-253000
 • 17 تا 24 هفته : 4060-165400
 • 25 هفته تا انتها : 3640-117000

جوابدهی آنلاین
تماس
آدرس ما