بخش سرولوژی

بخش سرولوژی برای تشخیص بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می گیرد ، عمده ی فعالیت های این بخش تشخیص یک بیماری عفونی است . کارشناسان این بخش با جستجوی آنتی بادی اختصاصی ضد میکروب در سرم بیمار می توانند نوع بیماری و میکروب بیماری زا را تشخیص دهند .

در این بخش آزمایشاتی نظیر CRP ، ASO ، RF ، Wright ، Widal و … جهت بررسی بیماری هایی از قبیل : تب مالت ، حصبه ، سیفلیس ، روماتیسم  قلبی و … مورد بررسی قرار می گیرند .

انواع واکنش های سرولوژی

·      واکنش های رسوبی یا پرسیپیتاسیون : در این واکنش ها آنتی ژن به صورت مولکول های محلول است . آنتی ژن محلول را پرسیپیتونوژن ، آنتی بادی بر ضد آن را پرسیپیتین و این واکنش را پرسیپیتاسیون می نامند .

·      واکنش های آگلوتیناسیون : اگر آنتی ژن به صورت غیر محلول و یا ذره ای باشد ، آنتی ژن را آگلوتینوژن ، آنتی بادی را آگلوتینین و واکنش را آگلوتیناسیون می نامند . اگر آنتی‌ژن غیرمحلول گلبول قرمز باشد واکنش بین گلبول‌های قرمز و پادتن ضد آن را هماگلوتیناسیون نامیده می شود .

·      واکنش هاس فلوکولاسیون : وقتی آنتی‌ژن به‌ صورت ذرات کلوئیدی باشد ( مثل کاردیولیپین که از عصاره قلب گاو تهیه شده و در آزمایش VDRL استفاده می شود ) ، واکنش را فلوکولاسیون نامند .

در ادامه مطلب به بعضی از آزمایشات که در این بخش انجام می شود اشاره می گردد :

آزمایش ویدال (WIDAL TEST)

آزمایش ویدال برای تشخیص سرولوژی بیماری حصبه (Typhoid) و شبه حصبه (Paratyphoid) می باشد . که علت آن ها آلودگی با با سیل های گونه سالمونلا از دسته باسیل های روده ای است . این باسیل ها از راه دستگاه گوارش وارد بدن انسان می شوند و موجب پیدایش بیماری می شود .

آزمایش رایت (WRIGHT TEST)

آزمایش رایت برای تشخیص سرولوژی بیماری تب مالت یا تب مواج در نتیجه میکروب بروسلا در انسان و اکثر حیوانات انجام می شود . انسان بیشتر از طریق تماس مستقیم با حیوانات بیمار و یا مصرف شیر و فرآورده های شیر آلوده به تب مالت مبتلا می شود .

کلاس های آنتی بادی که بر ضد آنتی ژن های سطحی بروسلا در سرم ظاهر می شوند IgG ، IgM و IgA می باشند . در اواخر هفته اول و یا دوم مرحله حاد ابتدا IgM و سپس IgG اختصاصی بالا می رود و پس از چند هفته تیتر آن از IgM نیز بیشتر می شود . به طور معمول در هفته چهارم تا هشتم مرحله حاد بیماری تیتر آنتی بادی به حداکثر خود می رسد . در صورتی که درمان مناسب انجام گردد تیتر IgG کاهش می یابد ولی تغییری در تیتر IgM بوجود نمی آید حال چنانکه درمان مناسب انجام نگیرد ، بیماری وارد مرحله مزمن شده و در این حالت تیتر مثبت سرم اغلب مربوط به آنتی بادی IgG می باشد .

آزمایش 2ME WRIGHT

این آزمایش پس از مثبت شدن آزمایش رایت انجام می شود تا کلاس آنتی بادی را تشخیص دهد . مهمترین کاربرد این آزمایش تشخیص افتراقی بین بروسلوز فعال از غیر فعال در فردی که تظاهرات بالینی بیماری را دارد ولی کشت خون او منفی و تیتر آزمایش رایت او نیز پایین است . بعلاوه با انجام این آزمایش می توان تاثیر انتی بیوتیک مناسب را در درمان بیماری تحت بررسی قرار داد .

آزمایش ( CRP ( C-REACTIVE PROTEIN

CRP یک پروتئین واکنشگر فاز حاد غیر اختصاصی است و برای تشخیص عفونت های باکتریایی و اختلالات التهابی نظیر تب روماتیسمی استفاده می شود . از بین پروتئین های فاز حاد ، اندازه گیری CRP به علت افزایش سریع آن در آغاز ضایعه بافتی و کاهش سریع آن بلافاصله پس از بهبودی ، بهترین راه تشخیص ضایعات بافتی است .

وظایف بخش سرولوژی

بخش سرولوژی وظایف بسیاری دارد که عبارتند از :

  • انجام کنترل کیفی روزانه معرف ها و آنتی ژن های سرولوژی
  • انجام صحیح نمونه های کنترل کیفی خارجی
  • انجام صحیح مستند سازی های لازم
  • انجام صحیح و دقیق تست های سرولوژی
  • انجام روزانه کنترل تست های انعقادی و رسم چارت
  • سرعت و دقت در انجام وظایف محوله

معمولا بیمارانی که این تست ها برای آنها درخواست می گردد با علامت های اولیه مشکوک به بیماری به پزشک مراجعه می کنند که بعد از ویزیت حضوری توسط پزشک متخصص ، بنا به نیاز ، برخی از تست های مرتبط با بخش سرولوژی و گاها اکثر تست ها مورد بررسی انجام می گیرند . ممکن است تست های خاصی همچون RF که فاکتوری جهت بررسی بیماران روماتیسمی است تا چند بار در فواصل مختلف مورد بررسی قرار گیرند .
افراد زیر 40 سال هر سال یکبار و افراد بالای 40 سال سالانه دو بار باید چکاپ دوره ای را انجام دهند که بسته به سن و احتمال آلودگی فرد به برخی میکروب ها و مشاوره های انجام شده ، ممکن است همه یا برخی از تست های سرولوژی برایشان انجام شود .

جوابدهی آنلاین
تماس
آدرس ما