هورمون شناسی

هورمون ماده‌ای شیمیایی است که در غدد درون‌ریز ساخته شده و به داخل جریان خون می‌ریزد . این ماده روی سلول‌ های هدف ، گیرنده دارد و با نشستن روی آن اعمال سلول را تغییر می‌دهد . مقدار هورمون‌ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون ریز با هم و با دستگاه عصبی تنظیم می‌شود .

در بدن انسان دو نوع کلی هورمون وجود دارد : هورمون‌های استروئیدی مانند هورمون های جنسی و آمینو اسیدی . گیرنده‌های هورمون‌های آمینو اسیدی در روی سلول‌های هدف قرار دارد و گیرنده‌های هورمون‌های استروئیدی در درون سیتوپلاسم و یا روی هسته قرار دارند .

این بخش ( بخش هورمون شناسی ) نیز یکی از مهمترین بخش های آزمایشگاه می باشد که با استفاده از تجهیزات مدرن و کیت های معتبر ، طیف وسیعی از هورمون ها و شاخص های سرطان با روش بسیار دقیق مورد آزمایش قرار می گیرند .

تعدادی از هورمون ها:

معروفترین هورمون های بدن عبارتند از انسولین ، گلوکاگون ، هورمون رشد ، هورمون های تیروئید ، پاراتورمون ، کلسی تونین ، کورتیزول ، هورمونهای جنسی مانند تستوسترون، استروژن و پروژسترون، رنین، آلدوسترون، آنژیوتانسین، هورمون ضد ادراری، اکسی توسین، پرولاکتین و ...

بخش هورمون شناسی آزمایشگاه دکتر جوادی دارای تکنیک های به روز و ابزار آلات تخصصی مناسبی است که می تواند به سرعت قابل توجهی نتایج آزمایش را در اختیار مراجعین یا تیم پزشکی قرار دهد . لازم است آزمایش هورمون با دقت و توجه و ظرافت بالایی همراه شود تا نتایج صددرصد دقیق و کاربردی باشند . عموما نتایج بررسی آزمایشگاهی به شکل کاملا خودکار به ناحیه جوابدهی فرستاده شده و در اختیار افراد مذکور قرار می گیرد . مثلا در سال های قبل دستیابی به نتیجه آزمایش میزان هورمون TSH زمان بر و دشوار بود ولی امروزه به مدد پیشرفت علم و دستیابی مراکز پزشکی و آزمایشگاهی به تکنولوژی های جدید ، می توان طی 30 دقیقه الی 1 ساعت به میزان هورمون مورد نظر پی برده و ده ها گزینه در طی آزمایش های تخصصی در طول روز بررسی نمود .

شرایط اورژانسی :

در شرایطی که نیاز به دریافت سریع نتیجه آزمایش هورمون شناسی باشد ، پس از تنها چند ساعت نتایج مورد نظر آماده شده و در اختیار مراجعین قرار خواهد گرفت .

هورمون تیروئید :

در امر هورمون شناسی ، هورمون تیروئید بسیار مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و در مورد آن لازم است بدانید که هورمون های تیروئید با شاخصه 3 و 4 از اسید آمینه تیروزین ایجاد می شوند و در این میان نزدیک به 95 درصد از هورمون های مترشحه از غدد تیروئید دارای شاخصه 4 هستند . اما همان میزان کم شاخصه 3 تیروئید ترشح یافته نقش مهمی در فعالیت های بدن دارد و نیز از دیدگاه هورمون شناسی بخش زیادی از شاخص 3 هورمون تیروئید از تبدیل شاخص 4 به 3 در کبد و کلیه یا بافت های جفت ایجاد می شود . لازم به ذکر است که بخش هایی از مغز و غده هیپوفیز نیز می توانند طی فرآیندی شاخصه های 4 را به شاخصه های 3 تیروئید تغییر داده و اثربخشی آن را مورد استفاده قرار دهند .

جوابدهی آنلاین
تماس
آدرس ما